top of page
  • Obrázek autoraLeila Kelifová

Pokud čas krájíte na milimetry, ale chcete velkou změnu...

Aktualizováno: 19. 10. 2019Asi každý z nás má rád proměny. Máte rádi změnu? Tu k lepšímu samozřejmě. Lidi na to ale nemají čas, přesto je tu ale možnost jak udělat s minimálními náklady velkou změnu, která vás potěší a zahřeje u srdce.


Pokaždé vidím, když navštívím nějaký byt, že občas chybí jen něco malého. A i po malé změně se promění prostor. Rodina se v něm cítí lépe, spokojeněji.


Bohužel mám i zkušenost, kdy jsem okolo sebe neměla vždy pořádek. A ono to nebolí. Vážně. Ale člověka vždy napadne myšlenka "Proč to není uklizené" nebo "Musím tam uklidit, ale mám málo času."

A zabývat se tím byť jen na malou chvilku ale několikrát denně touto myšlenkou není moc hezké, nemluvě o tom, že mi to bralo energii.


Místo toho jsem začala všude mít vše srovnané, upravené a čisté. A třeba teď když myslím na svůj pokoj, tak vím, že je vše uklizené a na svém místě.


Často měním u sebe doma uspořádání věcí. Měním jej vždy když si už připadám, že vše přetéká a není co kam položit. Tak vyndám vše z poliček a šuplíků a vždy se ptám sama sebe, zda potřebuji mít vše, co je uvnitř.


Naposled jsem takto vyhodila dvě plné igelitky papírů do tříděného odpadu. A ulevilo se mi. Protože pocit, že nic nemusíte hledat a vše má svoje místo je k nezaplacení. Ulevilo se mi také tři dny poté, když jsem hledala důležitý papír pro úřady.


A dnes Vás jdu inspirovat, jak takovou změnu udělat u sebe doma. A začnu malými věci.

Pokud ale plánujete velké zásahy do vašeho bytu, můžete udělat první krok tím, že si najdete inspiraci, a na internetu si načtete informace o rekonstrukcích.


Můžete si zde také stáhnout dvě připravené stránky, které se Vám budou hodit později:

První je na psaní poznámek s linkami 6mm (pohodlné na psaní, odrážky a seznamy)

Stáhnout můžete ZDE>>


Druhý je na skicování, doporučuji vzít si skicák a přes tečky skicovat tečky, které jsou 1 cm od sebe. V měřítku můžete mít 1 cm jako 1 m místnosti v reálné velikosti.


Stáhnout můžete ZDE>>

Vytvořeno na webu www.gridzzly.com, který doporučuji.


Stránky si vytiskněte, abyste do nich mohli psát, jsou ve formátu pdf, pro stažení stačí kliknout, nemusíte zadávat email a svoje jméno.


Jako například začněme látky, deky, prostírání, osušky a další. Byli jste v obchodech, kde prodávali ručníky a osušky a cítili, jak ty příjemné na dotek jsou ty kvalitní? A pak se rozhodli pro levnější variantu?


Tak Vám tady chci říct, že kvalita materiálů není jenom o ceně, ale i o Vašem pocitu. Jaká je látka na dotek? Je Vám příjemně, když sedíte na svojí sedačce?

Takže změna č. 1,


kterou můžete udělat pokud to tak již nemáte, je vyměnit látky ve svém bytě za velmi kvalitní a s barvami, které máte rádi.

Budete mít příjemný pocit z domova a prakticky je to bez zásahu. Vyberte si jednu barvu, kterou máte rádi a v tom odstínu látky kupujte.


Pozn.: Pokud budete mít například ale tmavě zelený ubrus, látkové prostírání vybírejte ve světlejší barevné variantě k ubrusu, případně k desce stolu.
Změna č. 2

není náročná. Bude spočívat ve vyměnění žárovek.


Třeba si to tolik neuvědomujete, ale nedostatek světla a jeho barva má na nás také vliv. Zkuste ve svém bytě vyměnit v hlavních lustrech žárovky za ty silnější. Nejlépe LED žárovky.


Každá žárovka má svoji teplotu, a dle teploty má i barvu. Do ložnice a tam, kde chcete mít více útulno kupujte teplejší barvy žárovek. A opačně tam, kde bude světlo určeno pouze do úklidových komor, garáže a podobně můžete dát žárovky se studeným - bílým světlem.


Další změna bude působit na atmosféru v bytě.


Čich je například jeden ze smyslů, díky kterým se nám proměňují vzpomínky na dané místo, na jeho atmosféru. Já si třeba doteď pamatuji, jak to vonělo u mé známé, kde jsem byla na návštěvě asi před více než 10 lety.


Různými vůněmi můžete navodit různé atmosféry. Teď ale postačí jedna. Ta, kterou máte nejraději. Je to levandule? Santalové dřevo?


Mám v bytě vůni santalového dřeva, a tuhle vůni mám spojenou s tímto místem a těší mě ji cítit každý den.Změna č.3

je malá změna. Postačí, když zajdete do obchodu a koupíte kvalitní vůně (nebo třeba jen jednu) do interiéru.

A nemyslím ty, které si můžete koupit v oddělení s toaletními potřeby ve vašem supermarketu, z těch totiž budete mít radost jen při nákupu, že "máte hodně za málo". Kupte si kvalitní vůně, které budete moci cítit celé dny a neomrzí Vás.


Vůně nás ovlivňují. Ovlivňují jak pracujeme či jaké máme pocity. 

Rachel S. Herz, asistentka profesora na Brown University uvádí, že vůně ovlivňují náladu lidí, pracovní nasazení a jednání v mnoha různých směrech.


Protože s vůní máme spojenou určitou událost, tak se nám buď líbí a nebo nelíbí dle události, kdy jsme podobnou vůni poprvé cítili.Z toho vyplývá, že když budete mít doma svoji oblíbenou vůni, budete se cítit stejně jako v moment, kdy jste si ji oblíbila. A protože je vaše oblíbená, tak to byl možná krásný moment vašeho života. A takto si můžete vůní navozovat opět krásné pocity, i když ta chvíle již pominula.Pokud se rozhodnete kupovat nábytek rovnou do celého interiéru, tak doporučuji si udělat rozpočet, znáte to - když jdete do obchodu s nákupním lístkem, tak strávíte mnohem  méně času v obchodě a ještě ušetříte.


Změna č. 4

je bohužel, nebo bohudík, úklid. Úklid na pracovním stole, na podlaze, čistá okna, skříně. A vytřídění věcí, které již nepotřebujete.


Úklid není drahý, stojí ale nejvíce námahy. Ten krásný pocit, že máte všude uklizeno čisto pak

bude ale k nezaplacení. Můžete si také pro jarní úklid objednat paní na uklízení.

Když máte uklizený byt, tak se i vy cítíte mnohem lépe, jste šťastnější. Dle studie (zdroj na konci článku) se ukázalo, že 72 % testovaných lidí spalo lépe v uklizeném bytě, 80% bylo více klidných a 60% testovaných pociťovalo méně stresu.

Dle dalších testů bylo zjištěno (biometrickou metodou), že úroveň štěstí byla velmi zvýšena po vstoupení do čisté a uklizené místnosti.


Změna č. 5

je pro ty odvážnější. Jestli doma máte kus staršího nábytku, tak ho můžete renovovat.

Na internetu je několik návodů. Křesílka můžete zanést i čalouníkovi a ten vám vymění jak výplň, tak i potah. A zde také si budete moci zvolit kvalitnější látku, v odstínech vašeho bytu.

A až budete s nějakou proměnou začínat, udělejte si původní fotku a fotku poté.

Protože se snadno zapomíná, jak prostor vypadal před proměnou byť i malé části bytu. A při prohlížení starších fotek budete mít radost, jak dobrou práci jste odvedli.

Mě například velký úklid všeho, co mám na bytě, velmi příjemně potěšil, i když se mi do něho zprvu vůbec nechtělo a asi 2 měsíce jsem to odkládala.


Pokud budete chtít, můžete mi zaslat Vaše fotky proměn, budu za ně ráda.


------------------------------------------------------------------------

Zdroje obrázků:

https://cz.pinterest.com/pin/443675000770835279/

https://homedesignlover.com/bedroom-designs/before-and-after-photos-moss-coral-bedroom-makeover/

https://cz.pinterest.com/pin/384494886934964841/

https://cz.pinterest.com/pin/445012006913028950/

https://www.asiaone.com/health/clean-house-raises-happiness-and-empathy-levels-studies

https://www.scientificamerican.com/article/do-scents-affect-peoples/

72 zobrazení0 komentářů
bottom of page