top of page
  • Obrázek autoraLeila Kelifová

Jak za 200 Kč ušetřit tisíce na spotřebě vody?

Aktualizováno: 19. 10. 2019

Bydlela jsem na bytě i se člověkem, který byl schopný strávit i 3-4 hodiny v koupelně, a to několikrát do týdne ... a docela jsem se bála nedoplatků za vodu. Probírala jsem to s kamarádkami a ty mi také říkali, že to je zvláštní. Já sama ale zase chápu, že někdo potřebuje trávit čas ve vaně, tak ať ho tráví. Špatné je, když pak účty za vodu platíte společně.


Pak se stala souhra okolností a ten člověk se na konci ledna odstěhoval. Odečet vody přišel tuším v květnu. Ten probíhá 1x ročně. A jelikož se spolubydlící odstěhovala tak jsem si říkala, že asi se jí těžko bude chtít platit za něco, kde už nebydlí.


Začaly se mi v hlavě vybavovat momenty kdy jí píšu, kdy ona neodpovídá. A pocit, kdy z druhého člověka tahám peníze také není vůbec příjemný.


Naštěstí jsem si vzpomněla na něco, co už dříve pomohlo u rodičů v domě.


A ta jednoduchá pomůcka se jmenuje perlátor. Je levná, v řádech 200-300 kč. V domě u rodičů dokázala ihned ušetřit hodně, v řádek 20% peněz měně za měsíční platby vody. A to je docela už dost, nemyslíte?


Tak jsem ji koncem února nainstalovala i u nás na bytě. A čekala až přijde vyúčtování. Nainstalovala jsem ho tuším v polovině února.


nainstalovaný perlátor


Koncem července pak přišlo vyúčtování. Musím zde podotknout, že k tomu přispělo i mé cestování, většinu času jsem nebyla na bytě... Ale i tak mi přišlo, že spolubydlící měla spotřebu vody za 3 lidi ...


No a to vyúčtování? Dopadlo to tak, že nám dokonce vraceli peníze! Zhruba tisíc korun... :D


Takže nakonec i vám můžu napsat doporučení na koupi perlátoru, dají se tím ušetřit až tisíce korun.


A jak funguje? Je to koncová část vodovodního kohoutku, která se nainstaluje, našroubuje na baterii. Některé, jako třeba ty od ECONEA eshop mají dokonce i skvělý regulátor průtoku vody. Zvolíte si, kolik chcete ušetřit vody. No jo, říkala jsem si, jednou to nainstaluji a pak už pořád poteče voda pomalu?

Ne, o to se nemusíte bát, menší množství vody nepoznáte. Ani při mytí nádobí...


Pro inspiraci přidávám i video výměny perlátoru u baterie:

Fungují totiž na snadném principu ředění vody vzduchem, malinkatými bublinkami.


Já jsem si řekla, že to mohu zkusit, když to stojí jen 200 korun. Pak jsem to doma sama nainstalovala a měla dobrý pocit, že to fungovalo (tekla voda :D) a také, že šetřím životní prostředí.

A na závěr posílám odpověď, kterou mi poslala paní v uzavřené skupině Interiéry Srdcem, kde si podobné tipy sdílíme navzájem:
Mějte se krásně,

Leila

59 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page