top of page
  • Obrázek autoraLeila Kelifová

Chtěli by jste celý den brečet doma? Já ne.

Aktualizováno: 19. 10. 2019Dnes Vám chci povědět něco o tom, jak je možné vytvořit šťastné bydlení a doma se cítit skvěle.

Asi všichni už slyšeli o feng šuej - energiích, které byt ovlivňuje... Někteří z Vás tomu věří, někteří ne.


Ale možná tušíte, že ve Vašem domově můžete být buď šťastní, nebo... tak nějak zaneprázdnění, podráždění, s bolestmi hlavy.


Zamysleli jste se někdy nad tím, zda Vám neškodí právě prostředí, ve kterém jste většinu času? Že není až tak normální, aby Vás ráno vždy bolela hlava? Nebo měli rýmu v letních obdobích, kdy jsou vedra a v budovách běží klimatizace?


Tento článek mě napadl právě po tom, co u uklizeného stolu sedím u počítače a mám radost. Z toho, že ať se kamkoliv podívám, je uklizeno. Včera tu byl bordel z celého týdne, neb jsem měla hodně schůzek a práce, a nebyl čas na uklízení. Také jsem kdysi bydlela se spolubydlícími, kteří měli vážné problémy si po sobě uklízet.


Vše bylo špinavé a snahy uklidit něco špinavého byly často jen na jedné straně. Navíc celkově dosti zbytečné, protože druhý den bylo již vše znovu v nepořádku. Pak člověk ztrácí motivaci něco uklízet. Tento problém jsme vyřešila přestěhováním se. O tom dnes mluvit nebudu, ale souvisí to tím, že jsem se ve špatně udržovaném domově necítila dobře.


Často jsem byla podrážděná, unavená, a často jsem i vzdávala snahu na úklid. Postupně jsem i přestala občas uklízet po sobě, protože to znamenalo vždy uklidit všechen bordel i po ostatních.


(Poznámka: Feng šuej funguje i naopak, když máte špatnou náladu, tak se Vám ještě více nezhoršuje protože okolo sebe máte pořádek :D... z vlastní zkušenosti)


A teď zpět k pouze mému nepořádku...Možná to je naopak, možná mám málo času, právě proto, že když mám okolo sebe bordel, tak mě vše vyrušuje. Hůře se soustředím, a hledám coby kdyby, jen abych se nějak rozptýlila, neb mě sezení u zavaleného stolu podvědomě nervuje, i když na to nemusím přijít hned.


Důležité je si u každé věci, kterou vlastníte říci, podporuje mě to v mých cílech, v mých snech? Vidím to ráda okolo sebe? Dává mi to energii, nebo mi to energii bere? Pomáhá mi to, nebo zdržuje v práci?
Když teď sedím u stolu s počítačem tak sice se dívám na obrazovku monitoru, ale okolo na stole vidím další věci, které mě rozptylují. Ne tak dramaticky, že bych nemohla psát článek, ale prostě vím že tam jsou, a že mám ráda na stole uklizeno. Pro mě to není v pořádku a tak často udržuji stůl čistý a uklizený.


Tak jsem si nakonec uklidila vše, co bylo možné. Také jsem se rozhodla vyprat co nejvíce prádla, aby, i když nebylo nošené, vonělo a já měla hezký pocit, když si ho budu oblékat. A poslední dva měsíce odnosila nepoužívané oblečení na swapy ...


Znáte to... :D
A já si říkám, kéž bych na to myslela častěji. Na to mít méně věcí doma, častěji uklizeno. A protože po úklidu, případně vyházení věcí, které nepotřebuji se mi udělá lépe. Tuším, že to bude fungovat i na Vás.


A je to tím, že se odnese "stará a nepoužívaná" energie/věci/vzpomínky, které už mi neslouží. Které mě už zatěžují, protože na ně myslím když chodím bytem. Více je třeba popsáno v e-booku Chcete Váš byt snů?


A často je jednodušší uklidit ten "vnější" svět, než ten vnitřní. Zároveň to ale spolu souvisí, protože to jak se člověk cítí uvnitř, to, jaké má myšlenky (a la: doma je věčně hluk, nemám nikdy klid, pořád nestíhám, nesnídám, vždy se objeví nějaký problém, špatně spím ) ve výsledku ovlivňuje jeho chování.


(doma je člověk hlasitější, protože si myslí, že ho ostatní neslyší když sami jsou hlasití, sám se rozptyluje když je chvíli doma ticho, špatně si plánuje práci, sám vidí v různých situacích problémy i když by to mohl brát jako příležitosti něco vylepšit, zlepšit, nebo má stresy před usnutím, že třeba dnes neusne, a kvůli vyvolanému stresu se mu pak hůře spí).


A když právě člověk uklidí vnějšek, to, co je fyzicky okolo něho, může si sám tak pomoci cítit se rychle radostnější, klidnější a spokojenější, přinejmenším už nemyslí na ten nános bordelu, který má na stole, na poličce a podobně.


A jak Vám pořádek ve Vašem vysněném bydlení pomůže? Člověk, který si uklidí,

  • má ihned lepší pocit z toho, že něco "fyzického a materiálního" udělal

  • má čistější prostředí, méně bakterií

  • pokud se zbavil nepoužívaných věcí, tak má i více místa ve skříních

  • pokud má více místa, tak logicky má méně nepořádku a lépe se zachovává

  • když odstraníte fyzicky něco z Vašeho okolí, co nefunguje, překáží, uděláte si imaginární prostor pro nové příležitosti, nápady a inspirace

  • méně hledáte, máte větší přehled v tom, kde co máte
Zkuste si zapřemýšlet, zda máte úplně všude uklizeno. Hodně lidí si neuvědomuje, že takový nepořádek v autě či ve sklepě může ovlivňovat různé oblasti v jeho životě a jakým způsobem. Pokud byste to chtěli zjistit, podívejte se sem.


Jen si zkuste v hlavě představit myšlenku a pocit "mám úplně všude uklizeno, vše čisté, srovnané a uspořádané". A pak myšlenku "pořád mám všude bordel". Sami ucítíte, kde a v jaké situaci se cítíte lépe.


A pokud se v něčem třeba necítíte dobře, tak to opusťte, rozhodněte se být tam, kde Vám to dělá dobře! Třeba v krásně uklizeném domově.


Mějte se hezky,

Leila76 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page